Dziś jest czwartek, 28.08.2008, 21:58

Logo SwiarSportu.pl
ISSN: 1895-7021

:: REKLAMA :::: REKLAMA ::


 
Menu
Redakcja
 
Serwis informacyjny 24h

Koszmar Aten powraca - aktualizacja

Miłosz Węgrzyn, 21.08.2008 @ 18:52

{ --- Inne }

Powoli dobiegają końca Igrzyska Olimpijskie Pekin 2008. Generalizując, podobnie jak przed czterema laty w Atenach, rywalizacja na największej sportowej imprezie świata obnażyła nasze niezbyt profesjonalne podejście do wielu dyscyplin sportu.. Bardziej irytuje mnie jednak to, że po raz kolejny faworytów do medali stać tylko na mętne tłumaczenia w przypadku niepowodzeń...


W Atenach polskich sportowców bardziej charakteryzowało wikłanie się w kuriozalne sytuacje (za lekki kajak Pastuszki, "zepsuty" koń Horbacza etc.), aniżeli chęci - poparte umiejętnościami i talentem - do napełnienia worka z medalami aż po brzegi. Liczyłem, że większe nakłady na przygotowania do Olimpiady A.D. 2008 przełożą się wymiernie na uzyskiwane w Chinach rezultaty. Niestety, władze PKOL-u zapomniały najwidoczniej o haśle: "konkurencja nie śpi", gdyż inne reprezentacje narodowe postanowiły jeszcze szczodrzej sypnąć gotówką, by chlubić się wynikami swoich sportowców. O tym jak bardzo odjechał nam świat najdobitniej świadczą osiągnięcia naszych pływaków w ”Wodnym Sześcianie”. Jeszcze nie tak dawno mówiło się o ekipie Pawła Słomińskiego w kategoriach światowej potęgi; teraz z trudem przez gardło przechodzi nam określenie: „solidny europejskim średniak”.

Jeśli chodzi o podejście do sportu, w wielu związkach wciąż tkwi głęboka ‘komuna”, stagnacja.Gdyby nie niespodziewana klęska naszych florecistek, to mało kto zwróciłby uwagę na megadługą kadencję prezesa związku szermierczego, nikt nie mówiłby o alkoholizmie wśród działaczy i trenerów. Z prostego powodu: każdy medal, niezależnie w jakiej dyscyplinie, jest – jak to słusznie konkludowali dziennikarz Rafał Patyra i szpadzista Adam Wiercioch – "kołdrą", która przykrywa wszystkie problemy polskiego podwórka.

Póki co chce jednak wierzyć w przyrzeczenie prezesa PKOL Piotra Nurowskiego, który zapowiedział przed igrzyskami dymisję, jeśli nie uda nam się poprawić wyniku sprzed czterech lat. Liczył, że ilość (263 sportowców) pójdzie w parze z jakością. Niestety, kalkulacja ta była nazbyt naiwna. Jeśli chcemy zdobywać więcej medali, to musimy specjalizować się w konkretnych, upatrzonych dyscyplinach, a nie startować „wszędzie gdzie się da”. Węgrzy mają Laszlo Cseha i niezłą szermierkę, Białorusini mocnych młociarzy. My swoje „eksportowe wizytówki” wciąż propagujemy zbyt słabo, absolutnych pewniaków do medalu jest zbyt mało. Miejmy nadzieję, że zapowiedziane przez ministra Drzewieckiego zmiany w polskim sporcie pójdą właśnie w tym kierunku.


Mieliśmy na tych igrzyskach sporo powodów do radości, lecz momenty klęski, kompromitacji, frajerskich porażek w ostatnich sekundach rzucały na nie spory cień. Czarę goryczy przelały nieudane w ostatecznym rozrachunku starty w grach zespołowych. Występy podopiecznych Wenty i Lozano utwierdziły mnie w przekonaniu, że w decydujących momentach polscy zawodnicy częściej zawiodą, niż mile zaskoczą. Zatem: Panie, Panowie, czas na sportową „pierestrojkę”!Wersja do drukuPozostałe informacje:

[27-08-08, 23:13] Inne Igrzyska...
[19-08-08, 16:23] Eksplozja rowerowego szaleństwa na Diverse Dirt Diggers MTB BMX Contest
[18-08-08, 13:50] Mamy medale!
[16-08-08, 12:32] Riderzy BMX z Diverse Extreme Team rządzili na dircie podczas Baltic Games
[13-08-08, 15:07] Mistrzostwa Polski w kitesurfingu 2008
[28-07-08, 18:49] Jak polskie zespoły próbowały zawojować Ligę Mistrzów :(
[24-07-08, 13:33] Diverse zaprasza na najlepsze Beach Party w Europie
[19-07-08, 16:41] Nieobecni
[15-05-08, 10:43] Lechici z wizytą na WSNHiD
[11-05-08, 23:22] Frajerski remis. Śląsk-Odra 1:1

 
Partnerzy serwisu:

Zapraszamy na...
nonstop
Nasz Patronat:
AZS PW Cycling Team

Ariel Rally Team

Felietony
Rozmowy z...


 

Copyright © 2005-2007 STIgroup. All Rights Reserved.
SportFoto.pl | Bilety lotnicze | Wycieczki | Sport Katalog | Mapy, Plany, Atlasy |
Listwy do glazury
aHref | Katalog