Dziś jest niedziela, 31.08.2008, 07:12

Logo SwiarSportu.pl
ISSN: 1895-7021

:: REKLAMA :::: REKLAMA ::


 
Menu
Redakcja
 
Serwis informacyjny 24h

Inne Igrzyska...

Maciej Głaczyński, 27.08.2008 @ 23:13

{ --- Inne }

Pierwszy tydzień Igrzysk Olimpijskich w Pekinie był niezwykle udany dla Włochów. Reprezentanci tego kraju wywalczyli osiemnaście medali (sześć złotych) i przez długi czas utrzymywali się w ścisłej czołówce klasyfikacji medalowej. Obserwowanie Igrzysk z ich perspektywy pozwalało na jakiś czas zapomnieć o kolejnych klęskach naszych zawodników…Włosi od pierwszego dnia zawodów codziennie zdobywali przynajmniej jeden medal. Niektóre z nich były spodziewane, inne zupełnie sensacyjne zdobywane w tak „nie włoskich” konkurencjach jak skeet czy łucznictwo. Widziałem, więc trzeci z rzędu triumf królowej floretu Valentiny Vezzali, szpadzisty Mateo Tagliarola  czy nowej bohaterki włoskich mediów Federiki Pellegrini. Rzecz jasna reprezentanci kraju słynącego z pizzy i makaronów nie wygrywali wszystkiego. Dało się jednak zauważyć bardzo dobre przygotowanie „Azzurrich” do pekińskich igrzysk. Niewielu było sportowców, którzy poddali się bez walki lub nie odegrali żadnej roli w swoich konkurencjach. Pojawiały się także bolesne porażki. Pellegrini przegrała z kretesem na 400 m kraulem, mimo iż w eliminacjach była najlepsza. Paolo Bossini i Loris Facci zawiedli na 200 m żabką, niespodziewanie szybko odpadli piłkarze, boleśnie wypunktowany został jeden z pięściarzy, przegrywali piłkarze wodni. A propos waterpolo nigdy nie przypuszczałem jak bardzo emocjonująca jest to dyscyplina. Zwłaszcza żeńska squadra azzura toczyła pojedynki, w których o zwycięstwie decydowały rzuty w ostatnich sekundach gry. Gdyby ktoś tydzień wcześniej powiedział mi, że będę pasjonował się zmaganiami włoskich piłkarek wodnych nigdy bym nie uwierzył.


Włoskie media Olimpiadę pokazywały profesjonalnie. Inaczej niż w Polsce transmisje przeprowadzane były wyłącznie na jednym kanale od 1 w nocy do 21. Podczas każdej transmisji oprócz dziennikarza komentującego wydarzenie sportowe występował także tzw. komentator techniczny – najczęściej były czempion w danej konkurencji. Między transmisjami włoska Rai Due podawała wyniki z innych aren. Gdy Pekin zasypiał wtedy swoją działalność rozpoczynało specjalne studio Olimpijskie prosto z Chin. Nie brakowało w nim oczywiście ekspertów, długich rozmów z medalistami, wywiadów. Co jakiś czas powtarzane były momenty triumfu włoskich sportowców w formie specjalnych teledysków. Od razu dało się zauważyć, że dla przegranych nie będzie zbyt wiele miejsca na antenie. O porażce włoskich siatkarzy w meczu z USA jedynie napomknięto w dwóch kolejnych „Tg Sport” (serwisach sportowych), Federice Pellegrini pytanie o przegrany wyścig na 400m kraulem zadano dopiero, gdy była już mistrzynią i rekordzistką świata na dystansie dwa razy krótszym. Włosi byli prawie wszędzie toteż na pokazywanie wydarzeń, w których nie brali żadnego udziału nie było miejsca. Jedynie kolejne mecze „Dream Teamu” a także pojedyncze spotkania siatkówki plażowej włoscy realizatorzy uznali za ciekawe. Polaków praktycznie nie widziałem. Kilku z nich przemknęło mi przed oczami w „wodnym sześcianie”, kilku pojawiło się w jakiś eliminacjach. Więcej o naszym kraju usłyszałem podczas meczu piłki nożnej pomiędzy Włochami a Kamerunem, gdy komentator poświęcił chwilę Robertowi Aquafresce i jego polskim korzeniom. Z calcio wiąże się jeszcze inna kwestia. Igrzyska igrzyskami, ale dla Włochów piłka nożna to prawdziwa świętość. Zawsze, więc znajdzie się miejsce na magazyn poświęcony doniesieniom z klubów Seria A. Tradycyjny serwis sportowy informuje wyłącznie o „kopanej” we włoskim wykonaniu. W piątek, gdy Polacy otworzyli swój medalowy dorobek włosi nie mieli szczególnego dnia – 2 medale. Oczywiście walka o brązowy medal włoskich szpadzistów została szeroko zrelacjonowana, ale już finałowe starcie polaków z francuzami nie znalazło uznania.. Pewnie zdziwiłoby mnie to pierwszego dnia, ale po tygodniu można się do tego przyzwyczaić. Widziałem za to konkurs pchnięcia kulą. Włoscy dziennikarze nie zaskoczyli żadną ciekawostką na temat Tomasza Majewskiego a wyrwany do skomentowania wyczynu polaka ekspert ograniczył się do powtórzonego kilkakrotnie „multo bene” (bardzo dobrze). Także słynna „La gazzetta dello sport” bardzo poważnie potraktowała najważniejsze wydarzenie sportowe roku. O wspomnianej kilkakrotnie Pellegrini następnego dnia po mistrzostwie można było przeczytać na 9 stronach. Zaczynając od wywiadu z nią poprzez historię jej kariery kończywszy na obszernym artykule na temat jej związku z pływakiem Lucą Marinem. Nie brakuje rzecz jasna felietonów, zapowiedzi, zdjęć etc.


W połowie igrzysk wróciłem do kraju. Nieco zapomniałem o Włochach i skupiłem się na naszych sportowcach. Co jakiś czas zerkałem na klasyfikacje medalową a moje oczy trafiały na pozycję w pierwszej dziesiątce a obok niej napis Italia. Cały czas byli w czołówce, także byłem przekonany, że są to dla nich udane Igrzyska. Polacy z trudem zdobywali kolejne krążki. Nasz dorobek medalowy zatrzymał się na 10 krążkach i 20 miejscu na świecie. Włosi ostatecznie zajęli 9 lokatę z 28 medalami na koncie. Zanim skończyłem pisać ten tekst z ciekawości sprawdziłem jak spisywali się „Azzurri” na poprzednich Igrzyskach. Zdziwiłem się bardzo, gdy wyczytałem, że jest to ich najgorszy występ od olimpiady w Barcelonie w 1992. Znając włoskie media aktualnie rozpisują się one na temat fatalnej postawy swojej kadry, prezes tamtejszego komitetu olimpijskiego prawdopodobnie poda się do dymisji a kibice jeszcze jakiś czas będą rozpamiętywali Pekińskie „disastro”. W Polsce o klęsce mówią wszyscy oprócz władz PKOL-u. Czy reprezentantów prawie 40 mln kraju nie stać, chociaż na połowę włoskiej porażki. Upadek nie jeden ma wymiar…


Źródło: własne

Wersja do drukuPozostałe informacje:

[21-08-08, 18:52] Koszmar Aten powraca - aktualizacja
[19-08-08, 16:23] Eksplozja rowerowego szaleństwa na Diverse Dirt Diggers MTB BMX Contest
[18-08-08, 13:50] Mamy medale!
[16-08-08, 12:32] Riderzy BMX z Diverse Extreme Team rządzili na dircie podczas Baltic Games
[13-08-08, 15:07] Mistrzostwa Polski w kitesurfingu 2008
[28-07-08, 18:49] Jak polskie zespoły próbowały zawojować Ligę Mistrzów :(
[24-07-08, 13:33] Diverse zaprasza na najlepsze Beach Party w Europie
[19-07-08, 16:41] Nieobecni
[15-05-08, 10:43] Lechici z wizytą na WSNHiD
[11-05-08, 23:22] Frajerski remis. Śląsk-Odra 1:1

 
Partnerzy serwisu:

Zapraszamy na...
nonstop
Nasz Patronat:
AZS PW Cycling Team

Ariel Rally Team

Felietony
Rozmowy z...


 

Copyright © 2005-2007 STIgroup. All Rights Reserved.
SportFoto.pl | Bilety lotnicze | Wycieczki | Sport Katalog | Mapy, Plany, Atlasy |
Listwy do glazury
aHref | Katalog