Dziś jest piątek, 09.05.2008, 11:11

Logo SwiarSportu.pl
ISSN: 1895-7021

:: REKLAMA :::: REKLAMA ::


 
Menu
Redakcja
 
Serwis informacyjny 24h

PZPN grożą kilkuset milionowe odszkodowania

Maciej Prochowski, 08.05.2008 @ 17:21

{ Piłka nożna }

Ponad 200 milionów odszkodowań mogą domagać się od PZPN właściciele zdegradowanych klubów piłkarskich w związku z aferą korupcyjną - podaje Magazyn Futbol. 

 

Szacunkowe odszkodowanie, które PZPN musiałby wypłacić wszystkim właścicielom ukaranych klubów, gdyby ci wystąpili o odszkodowania z powództwa cywilnego i wygrali swoje sprawy (dane nie zawierają kosztów spraw sądowych).

Widzew Łódź

Degradacja o jedną klasę rozgrywkową i 6 ujemnych pkt.

ODSZKODOWANIE

ok. 44 mln zł

Górnik Łęczna

Degradacja o dwie klasy rozgrywkowe, 6 ujemnych pkt. i 70 tys. zł kary

ODSZKODOWANIE

55 mln zł

Górnik Polkowice

Degradacja o dwie klasy rozgrywkowe, 6 pkt ujemnych i 70 tys. zł kary

ODSZKODOWANIE

17 mln zł

KSZO Ostrowiec

Degradacja o jedną klasę rozgrywkową, 6 pkt ujemnych i 50 tys. zł kary

ODSZKODOWANIE

10 mln zł

Zagłębie Lubin

Degradacja o jedną klasę rozgrywkową, 10 ujemnych pkt i 100 tys. zł kary

ODSZKODOWANIE

37,5 mln zł

Zagłębie Sosnowiec

Degradacja o jedną klasę rozgrywkową, 4 pkt ujemne  i 50 tys. zł kary

ODSZKODOWANIE

40 mln zł

RAZEM ODSZKODOWANIA

203, 5 mln zł

     

„Właściciel Widzewa Łódź – Sylwester Cacek, zapowiedział walkę z PZPN o wysokie odszkodowania. Jednak nie w imieniu klubu, ale własnym, jako jego prywatny akcjonariusz. Jeśli tym tropem pójdą inni właściciele zdegradowanych klubów i wygrają sprawy w sądzie, piłkarska centrala może być zmuszona do wypłaty im kilkuset milionów złotych” – informuje „Magazyn Futbol”.

 

 

Szacunkowe odszkodowanie, które PZPN musiałby wypłacić właścicielom ukaranych klubów, gdyby ci wystąpili o odszkodowania z powództwa cywilnego i wygrali swoje sprawy (dane nie zawierają kosztów spraw sądowych) – Widzew Łódź

Widzew Łódź

Degradacja o jedną klasę rozgrywkową i 6 ujemnych pkt.

Wpływy z praw telewizyjnych Canal Plus

8 mln zł (następny sezon)

Wpływy od sponsorów

5-6 mln zł

Odszkodowanie dla sponsorów

5-6 mln zł

Wpływy z biletów

1,5 – 2 mln zł

Utrzymanie zawodników i sztabu szkoleniowego

4 mln zł

Utrata wiarygodności marki i popularności klubu

10 mln zł

Spłata kredytów zaciągniętych na utrzymanie obiektu i inwestycji umożliwiających powrót do ekstraklasy

8 mln zł

ODSZKODOWANIE

RAZEM: ok. 44 mln zł

     

 „Jestem całkowicie nowym człowiekiem w piłce nożnej i po prostu zostałem oszukany (…) Podejście prawników z Wydziału Dyscypliny do całej sprawy, z pewnością nie jest uczciwe. Najpierw zostaliśmy zdegradowani psychicznie, ponieważ przez cały sezon mój zespół grał sparingi, a nie mecze ligowe. Teraz zostaniemy zdegradowani karnie. Przecież nie jestem winien wcześniejszym procedurom w klubie. Dlatego szczegółowo analizuję całą sytuację z moimi prawnikami i na pewno nie zostawię tak tej sprawy” w Magazynie Futbol komentuje Krzysztof Szatan, większościowy udziałowiec Zagłębia Sosnowiec.

 

„Wydawało się, że pogodzony z losem jest już Górnik Polkowice (degradacja o dwie klasy) i KSZO Ostrowiec (degradacja o jedną klasę). Kiedy jednak dyrektor polkowickiego klubu, Piotr Korczak, dowiedział się o zamierzeniach właściciela Widzewa przyznał, że zarząd Górnika rozważy możliwość podjęcia podobnych takich samych działań” – informuje Magazyn Futbol.

 

„Dlaczego inne kluby nie idą tym tropem i nie występują o odszkodowania? Sprawa dotyczy także okręgów piłkarskich, w których zasiadają ich przedstawiciele. Wystąpienia przeciwko PZPN o odszkodowanie, często może być niezgodne z interesem danego okręgu (…) Sami działacze także wolą siedzieć cicho, ponieważ boją się, że prokuratura zapuka do ich drzwi. Wielu ma coś na sumieniu, począwszy od tych z czwartej ligi, a skończywszy na pierwszej” – mówi w Magazynie Futbol jeden z działaczy PZPN, chcący zachować anonimowość.

 

„Działacze mocnych kadrowo zespołów nie musieli się bać o wynik każdego spotkania. Wystarczyło, że załatwili zaledwie kilka w całym sezonie. Poza tym rywali odpowiednio „przygotowywano” do pojedynku. Jak? Odpowiedzialni za to ludzie wcześniej przekupywali sędziów, aby „wykartkowali” 3-4 kluczowych piłkarzy danego zespołu, by przystąpili do kolejnego meczu osłabiony. Często jednak zawodnicy załatwiali to między sobą. W bogatych klubach były przecież tak wysokie premie za zwycięstwo, że piłkarz nawet tego nie odczuł, jeśli podzielił się nią z rywalem. A wtedy sędzia, mógł już się tylko przyglądać, co dzieje się na boisku. Dostawał pieniądze dopiero, gdy kluby się ze sobą nie dogadały. Właśnie dlatego powstała „spółdzielnia sędziowska”, bowiem arbitrzy zauważyli, że krążą wokół spore pieniądze, które ich omijają. I od razu znaleźli się pośrednicy pomocni w załatwianiu meczów...” -  podaje Magazyn Futbol.

 

„Pan Cacek niech najpierw wykorzysta procedury odwoławcze, a dopiero potem myśli o odszkodowaniu. Zastanowimy się nad tym, jak będzie znane rozstrzygnięcie sprawy w Trybunale Arbitrażowym przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Na razie nie uprzedzajmy faktów. Przepisy statutu PZPN i FIFA zabraniają klubowi kierowania do sądu spraw z powództwa cywilnego przeciwko związkowi. Osobie prywatnej już nie …” – komentuje w Magazynie Futbol Eugeniusz Kolator, wiceprezes PZPN.


Źródło: Magazyn Futbol

Wersja do drukuPozostałe informacje:

[08-05-08, 22:37] Wielka feta w Krakowie
[08-05-08, 09:56] Dudu odejdzie z Wisły
[08-05-08, 09:38] Michał Listkiewicz szkoli talenty sędziowskie
[08-05-08, 09:28] 29. kolejka Orange Ekstraklasy
[07-05-08, 14:51] Zawieszone zamknięcie
[07-05-08, 13:46] Niebiesko-biały stadion
[07-05-08, 13:44] Dzwon już w szatni
[06-05-08, 11:00] Ostatni tydzień ligowy rozpoczęty
[06-05-08, 10:06] Mysona i Cabaj ukarani, Wasiluk
[06-05-08, 09:52] Finał Pucharu Polski jednak 13 maja

 
Partnerzy serwisu:

Zapraszamy na...
nonstop
Nasz Patronat:
AZS PW Cycling Team

Ariel Rally Team

Felietony
Rozmowy z...


 

Copyright © 2005-2007 STIgroup. All Rights Reserved.
SportFoto.pl | Bilety lotnicze | Wycieczki | Sport Katalog | Mapy, Plany, Atlasy |
Listwy do glazury
aHref | Katalog