Dziś jest poniedziałek, 14.05.2007, 08:46

Logo
ISSN: 1895-7021
Forum Konkurs Kontakt Redakcja

:: REKLAMA / PATRONAT ::


:: REKLAMA :::: PATRONAT / ZAPRASZAMY NA: ::ARIEL RALLY TEAM

 
Menu
Redakcja
 
Dominet Bank zaprasza po kartę Twojego klubu - zobacz sam !!!

Serwis informacyjny 24h

Ostateczne decyzje PZPN w sprawie spadkowiczów z Ekstraklasy

Danuta Górniak, 10.05.2007 @ 20:10

{ Piłka nożna }

Dwa ostatnie zespoły w tabeli spadną w tym sezonie z piłkarskiej Orange Ekstraklasy do drugiej ligi niezależnie od tego, czy zostaną zdegradowane w wyniku afery korupcyjnej, postanowił w czwartek zarząd PZPN. Jeśli klub zdegradowany za korupcję (Arka Gdynia i Górnik Łęczna) zajmie pozycję wyższą niż 15., jego miejsce w ekstraklasie zajmie kolejny - trzeci i ewentualnie czwarty - zespół z drugiej ligi.


Teoretycznie więc w tym sezonie spaść z ekstraklasy mogą aż cztery zespoły - dwa z miejsc 15. i 16. oraz dwa zdegradowane.
Baraż o miejsce w ekstraklasie będzie możliwy tylko w przypadku, gdy oba zdegradowane zespoły zajmą dwa ostatnie miejsca w tabeli. Wówczas w barażowym dwumeczu 14. zespół Orange Ekstraklasy zagrałby z trzecią drużyną drugiej ligi.

Decyzję o spadkach PZPN musiał podjąć dlatego, że minister sportu Tomasz Lipiec zakwestionował wcześniejszą uchwałę w tej sprawie.

"Rozwiązanie przyjęte przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej jest rozwiązaniem lepszym od tego, które było treścią uchwały zawieszonej przeze mnie dwa tygodnie temu. Będę mógł szerzej ustosunkować się do tematu, gdy pełen tekst nowej uchwały trafi do Ministerstwa Sportu" - powiedział minister Lipiec komentując czwartkową decyzję zarządu PZPN.

"Decyzję o zasadach spadków zarząd PZPN podjął po burzliwych dyskusjach. Jest ona zgodna z sugestiami ministra Lipca i Ekstraklasy S.A. Moim zdaniem jest to rozwiązanie najbardziej sportowe" - powiedział rzecznik PZPN Zbigniew Koźmiński.

Koźmiński dodał, że dla uniknięcia podobnych niejasności w przyszłości została powołana grupa do opracowania nowego regulaminu. "Okazało się, że dotychczasowe przepisy nie przystają do rzeczywistości".

Podczas niedawnego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Statutowego PZPN ustalono, że kluby zdegradowane przez Wydział Dyscypliny PZPN za udział w aferze korupcyjnej zostaną na koniec sezonu przesunięte na ostatnie miejsca w tabeli, niezależnie od wyniku sportowego. W takiej sytuacji żaden inny zespół nie spadłby do drugiej ligi (zdegradowane zostały Arka Gdynia i Górnik Łęczna), a odbywałaby się jedynie walka o uniknięcie miejsca barażowego.

27 kwietnia minister podpisał decyzję o zawieszeniu spornej uchwały PZPN. Obligowało to związek do jej zmiany.

12 kwietnia Wydział Dyscypliny PZPN wydał wyrok w sprawie sześciu klubów zamieszanych w aferę korupcyjną, w tym dwóch pierwszoligowych. Górnik Łęczna, który jako jedyny nie przyznał się do zarzutów, został zdegradowany o dwie klasy rozgrywek i ukarano odjęciem 10 punktów na starcie kolejnych rozgrywek. Arka Gdynia została zdegradowana o jedną klasę rozgrywek, a sezon 2007/08 rozpocznie z pięcioma ujemnymi punktami. Na oba kluby nałożono także grzywny.

Jeśli Górnik Łęczna zajmie w obecnych rozgrywkach miejsce 15. lub 16., w przyszłym sezonie będzie występował w czwartej lidze. Jeśli obroni się przed miejscem spadkowym, zostanie zdegradowany do trzeciej ligi. Odpowiednio Arka Gdynia będzie występowała w trzeciej lub drugiej lidze.

Źródło: PZPN.PAP

Wersja do drukuPozostałe informacje:

[12-05-07, 16:44] Ptak szykuje się do odlotu
[11-05-07, 23:18] Piąta z rzędu porażka Korony
[11-05-07, 16:53] Po konflikcie z kibicami Andrzej Grajewski zrezygnował z funkcji prezesa Miedzi
[10-05-07, 09:21] 26. kolejka Orange Ekstraklasy
[09-05-07, 23:34] Widowisko idealne!
[07-05-07, 15:17] Wieczorek nie jest już trenerem Korony!
[06-05-07, 01:29] Korona bez woli walki
[05-05-07, 21:13] Jak zdobywano Puchar Polski - fotoreportaż cz.2
[05-05-07, 19:15] Jak zdobywano Puchar Polski - fotoreportaż cz.1
[05-05-07, 19:10] Beenhakker poprowadzi Feyenoord

 
Zapraszamy na...


TNFAT

nonstop
Nasz Patronat:
AZS PW Cycling Team

Ariel Rally Team

Felietony
Rozmowy z...


 

Copyright © 2005-2007 STIgroup. All Rights Reserved.
SportFoto.pl | Bilety lotnicze | Wycieczki | Sport Katalog | Mapy, Plany, Atlasy |
Listwy do glazury
aHref | Katalog